Oksijen Nedir?

            Atom numarası 8, Atom ağırlığı 16 olan, hidrojenle birleşerek suyu oluşturan, rengi, kokusu  ve tadı olmayan, havada beşte bir oranında bulunan bir gazdır.

 

            Oksijen havada gaz halinde suda ise bileşik olarak bulunur. Renksiz, kokusuz, suda az çözünen oksijenin yakıcı özelliği çok önemlidir. Oksijen olmayan yerde, yanma olmaz. Işık ve  ısı veren bütün olaylar, birer yanma olayıdır.

 

            Herhangi bir maddenin oksijen ile tepkimeye girmesine yanma tepkimesi denir. Yani yanma olayını tanımlayan Oksijendir. Yanma olayının gerçekleşebilmesi için sadece oksijen yeterli değildir ancak oksijen olmazsa olmazdır. Yanma olayının gerçekleşmesi için:

  1. Oksijen
  2. Yanacak madde
  3. Yanma için gerekli tutuşma sıcaklığı gereklidir.

            Yanma olayının olabilmesi için diğer şartların yanında oksijenin ortamda %16 oranında bulunması gerekmektedir. Hava karışımında %21 oranında oksijen bulunduğundan normal koşullarda her yerde yanma olayı meydana gelebilmektedir. Oksijen ortamda %16 ‘nın altına düştüğünde yanma olayı olmayacaktır.

 

Bu bilgiler ışığında;

            Araçlara monte edilmek üzere tarafımızca üretilen Hkwplus sistemlerinde hidrojen ve oksijen gazlarını ayrıştırmamaktayız.

 

Ayrıştırma yapılmamasının en büyük nedeni ise OKSİJENSİZ ORTAMDA YANMA OLMAZ !

 

            Nitekim şu an üretilen bir çok yangın söndürme cihazının da mantığı alev ile oksijenin temasını kesmektir.

 

            Eğer ki; Oksijen motora girdiğinde zarar veriyor olsa idi dünyadaki motor üreticilerinin, soluduğumuz havada bulunan % 21 oranındaki oksijeni ayrıştırmaları gerekirdi.

 

            Dünya motor üreticileri oluşturulmaya çalışılan saf hidrojen algısının aksine, motorlarda yanma verimliliğini artırmak ve motora daha çok oksijen girmesini sağlamak için Turbo Şarjlı motorlar üretmekteler.

 

            Araçlar için üretilen elektroliz sistemlerinde saf hidrojen sisteminin pazarlama taktiğinden başka bir mantığı yoktur. 

 

 

PAYLAŞ
Test

Form Gönderimi

Tamam

KAMPANYALARDAN HABERDAR MISINIZ?
Eposta hesabınızı ekleyin, ürün kampanlarından haberdar olun!
Copyright © HKWPLUS 2021
Web Tasarım Teknobay